Першочергове завдання відродження нашої культури й історії, розбудова України як суверенної держави вирішальною мірою залежать від людського фактора, який, у свою чергу, зумовлений станом розвитку національної системи освіти і виховання.
Саме в руслі розв’язання цих глобальних завдань ми і оцінюємо опублікування видавництвом “Мандрівець» інформаційного довідника «Видатні українські педагоги» (автор – Любомира Василівна Калуська), який є результатом багаторічного авторського пошуку в царині історико-педагогічної думки.
Викладач, студент, учитель, який вирішив скористатися даним інформаційним довідником, відразу відзначить його чітку структуру, різноманітність змістових ліній. Видання, до складу якого ввійшли ретельно підібрані, систематизовані і логічно упорядковані матеріали щодо життя і творчості корифеїв української педагогічної думки Григорія Сковороди, Григорія Ващенка, Софії Русової, Василя Сухомлинського і Мирослава Стельмаховича, містить глибоко продумані змістові лінії, які допоможуть читачу, з одного боку, зорієнтуватись в особливостях епохи, з іншого – заглибитись у багатий внутрішній світ видатної особистості, полум’яного патріота, світоча національної духовності і культури.
Автор послідовно розкриває незаперечні заслуги видатних педагогів перед Вітчизною, переконливо доводить, що їх життя – приклад полум’яного служіння рідному народові, який потребує наслідування в діяльності сучасних і майбутніх поколінь.
Кожен розділ довідника, будучи оригінально оформленим і логічно завершеним, бездоганно вплітається в цілісну канву змістового наповнення різносторонньої інформації про людину, чий педагогічний талант складає гордість і славу українського народу. «Життєві віхи», «Звання, нагороди, відзнаки», «Увічнення пам’яті» – подають багатий біографічний матеріал, розкривають життєвий шлях непересічної особистості. «Сфера наукових інтересів», «Основні наукові та публіцистичні праці», «Публікації про педагога» дають змогу проникнути у світ наукової творчості, педагогічного таланту творців національної духовності. Величезну цінність представляють розділи «Концентрація думок», «Вчені (або видатні люди) про вченого», оскільки несуть живе слово, полум’яну думку, натхненний гімн Людині, захоплене славлення ідеалів мудрості, гуманізму, просвітництва.
Такий спосіб структурної організації видання значно полегшує роботу користувача з цим видом методичної літератури. Крім того, заслуговують уваги запропоновані автором цікаві додатки, розроблений алгоритм проведення педагогічних читань, семінарських занять, виховних годин та інших форм роботи в освітніх установах на основі використання творчої спадщини видатних українських педагогів.
Книга з успіхом може бути використана широким педагогічним загалом, освітянами різного рівня, батьками, громадськістю. Однак найширше застосування її, на нашу думку, – в педагогічних навчальних закладах, де на основі глибокого освоєння національної педагогічної культури ведеться підготовка педагогів нового покоління, здатних не лише зберегти, а й примножити її неоціненні здобутки.
На жаль, інформаційний довідник виданий малим тиражем і не може задовольнити попит викладачів, студентів вищих педагогічних навчальних закладів, освітян. Висловлюємо думку про необхідність перевидання даної книги з метою ширшого впровадження у практику професійної підготовки вчителя, освітній процес.
Г.Тарасенко, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри педагогіки і методики початкового навчання Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського;
Г. Кіт (Черната), кандидат педагогічних наук, доцент кафедри педагогіки і методики початкового навчання Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського.